MONTENEGRO

MONTENEGRO NASIL BİR ÜLKE?


Avrupa’nın Güneydoğusunda Adriyatik sahillerinin en güzel kıyısında yer alan ve 2006 yılında bağımsız olan bir devlettir. Dünyanın en derin fiyordunun ve en büyük 2. Kanyonunun olduğu ülke Montenegro’dur.
Montenegro 70’e yakın kum plajı, el değmemiş tertemiz ekolojik toprakları ile Avrupa’nın tek yağmur ormanlarının bulunduğu yemyeşil ve turkuaz bir ülkedir.

Güney bölgesinde muhteşem bir sahil ile ihtişamlı coğrafyaya, kuzeyinde görkemli dağlık bir coğrafyaya sahiptir. Yaklaşık 300 km uzunluğundaki Adriyatik kıyı şeridi, muhteşem uzun kumsalları ve Kotor, Budva ve Sveti Stefan gibi iyi korunmuş tarihi merkezleri bulunuyor.
Karadağ tarihsel olarak çok kültürlü ve çok dinli bir ülkedir. Müslüman ve Hıristiyan kültürlerinin bir arada yaşaması bir gelenek haline gelmiştir. Nüfusu yaklaşık 650.000 ve Ankara’nın yüzölçümünün yaklaşık yarısı kadar 13.812 km2 bir ülkedir.
Karadağ ekonomisine yön veren sektörler, esas olarak hizmete dayalı turizmden sonra gelen; gayrimenkul, inşaat, enerji, telekomünikasyon, bankacılıktır. Dünya Bankası tarafından üst orta gelirli bir ülke olarak sınıflandırılmıştır.

 

MONTENEGRO'DA YAŞAM


İnsanları dürüst, samimi ve önyargısız; üçkâğıdın olmadığı dünyanın en güvenli ülkelerinden birisidir. Montenegro’da yaşam diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuzdur. Bir turizm ülkesi olması nedeniyle kışın fiyatlar düşmekte, turist sezonunun açılması ile birlikte yazın ise yükselmektedir. Marketlerde çok güzel bir şişe şarabın fiyatı 3-4 €’ dan başlayabilmekte aynı şekilde etin kilosu 4-5 €. olmaktadır.
Montenegro’da kira fiyatları aylık 250-350 € gibi küçük bütçelerden başlıyor. 3 kişilik bir ailenin yaşaması için aylık yemek 250 €, ulaşım 150 €, elektrik, telefon vb. giderler 150 € gibi tutmaktadır. Ortalama yeni bir araba 15.000 €.
Ülkede yabancılar için İngilizce eğitim veren ücretli yabancı okullar da bulunuyor. Karadağ Hükümeti, Karadağ’ın başlıca önceliğini, seçkin bir turizm merkezi olarak belirlemiştir. Turizmin, Karadağ ekonomisine en büyük katkıyı sağlaması, ulusal bir stratejidir.

 

MONTENEGRO'DAN KARELER
Copyrights © Antis Montenegro Nilya Design

Direkt İletişim