MONTENEGRO

MONTENEGRO VATANDAŞLIĞI ALINABİLİR Mİ?


Montenegro Vatandaşlık Yasası, on yıllık oturumdan sonra yabancıların vatandaşlık başvurusu yapmasına olanak sağlamaktadır. On yıl sonrasında başvurunuzun kabul edilmesi durumunda ve Montenegro’nun AB’ye tam üye olacağı varsayımıyla, bu durumda diğer AB vatandaşlarının haklarına sahip olacağınızı söyleyebiliriz. Bu da emeğin ve sermayenin serbest dolaşımı anlamına gelmektedir. İşte o zaman Montenegro pasaportunuzla isterseniz, diğer AB ülkelerinde yaşama hakkına da sahip olmaktasınız. Bir AB vatandaşının bir başka AB ülkesinde yaşaması konusunda, üye devletler tarafından genellikle minimum bürokrasi uygulanmaktadır. Pek çok AB ülkesinde mahalle karakoluna gidip basit bir kayıt yaptırmak yeterlidir.

Vatandaşlık için, izlenebilecek 2 yol var. Bu yollardan hangisinin sizin için uygun olacağı, uzmanlarımızla yapılacak görüşme sonrasında belirleniyor.

Tabii ki bunun için 10 yıllık bir süreç gerektirdiğini unutmamak lazım. Öncelikle istek ve imkanlarınıza göre size özgü yol haritası belirleniyor ve daha sonra, tüm işlemler kurumsal Antis Montenegro firması öncülüğünde sizin adınıza hızlı bir şekilde başlatılıp yürütülüyor.

Tüm hizmetlerimiz Montenegro’nun turizm başkenti Budva şehrindeki merkez ofisimizdeki çalışanlarımızla birlikte güvenilir, hızlı ve en önemlisi ekonomik bir biçimde başlatılıp sonuçlandırılmaktadır.

 

VATANDAŞLIK İÇİN 1. SEÇENEK: Montenegro'da Şirket Kurmak

Kurumlar Vergisi oranı %9 olan Montenegro’da, şirket kurmak için çok bir şey yapmanıza gerek yok. Pasaportunuz ve apositilli adli sicil kaydınız yeterlidir. Bu belgeleri hazırlamanız durumunda 3 iş gününde şirket kurulumu ve 3 hafta içinde de çalışma ve oturma izni almak mümkün.

Çalışma ve oturma izni işlemlerini kısa sürede tamamladıktan sonra Türk vatandaşları 5 yıl içinde kalıcı çalışma ve oturma iznine sahip olacaklar ayrıca AB üyesi ülke vatandaşlarının sahip olacağı tüm haklardan da yararlanabilecektir.

Montenegro’da şirket kurarak elde ettiğiniz çalışma ve oturum izniniz beş yıl süreyle aralıksız yenilendiğinde, daimi oturum izni statüsü için başvurabilirsiniz. Bu durumda beş yıl süreli oturum izni verilmektedir. Montenegro Vatandaşlığı için ise, Vatandaşlık Yasasına göre on yıl süreyle aralıksız oturumu olan yabancıların vatandaşlık başvurusu yapma hakkı doğmaktadır. Bu süreler için Montenegro’da bulunmanıza ve yaşamanıza gerek yoktur.

 

VATANDAŞLIK İÇİN 2. SEÇENEK: MONTENEGRO'DA YATIRIM YAPMAK

Montenegro, turizm, inşaat, sanayi, gıda, tarım, hayvancılık ve gemicilik başta olmak üzere 60 tane sektör için yatırım teşviki veren bir ülke.

Herkesin bildiği gibi turizm bölgesi olarak ilk akla gelen yer Budva olsa da artık yerini Kotor’a devretmeye başladı gibi. Kotor, Harika bir iç denize sahip ve büyük Cruise gemilerinden iki tanesini aynı anda limana alacak kadar geniş bir kıyıya sahiptir.

Kotor eski bir yerleşim yeri olması dolayısı ile etraftaki çoğu yapı eski taş evlerdendir ve Unesco koruması altındadır. Örneğin bu bölge de butik oteller kurarak yatırım yapılabilir ve Montenegro vatandaşlığı için bir adım atabilirsiniz.

Bunun dışında Başkent Podgorica, Tivat, Herzeg Novi, Bar, Ulcinj, Cetinje, Niksic, Zabljak, Kolasin gibi şehirlerindeki yatırım fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Bu şehirlerde yapılabilecek portföyümüzde bulunan tüm yatırım fırsatlarını sizlere sunabiliriz.

 Copyrights © Antis Montenegro Nilya Design

Direkt İletişim